Достапни линкови

logo-print

Литванското претседателство ги претстави приоритетите со ОБСЕ


Аудрониус Азубалис

Аудрониус Азубалис

Литванскиот министер за надворешни работи Аудрониус Азубалис денеска ги објави приоритетите за време на литванското претседавање со ОБСЕ. Прв предизвик за новото претседателство е да се спречи затворањето на канцеларијата на организацијата во Белорусија.
Азубалис го повика Минск да ја преиспита одлуката и побара да бидат исполнети Копенхагенските критериуми и стандарди. Белорусија на 31 декември одби да го продолжи мандатот на канцеларијата на ОБСЕ, бидејќи организацијата го обвини претседателот Александар Лукашенко за измама на изборите на 19 декември.
XS
SM
MD
LG