Достапни линкови

logo-print

Кина нема да ги посети нуклеарните капацитети на Иран


Фабрика за збогатување ураниум во близина на Техеран

Фабрика за збогатување ураниум во близина на Техеран

Кина соопшти дека најверојатно нема да ја прифати понудата на Иран да ги посети нуклеарните капацитети на земјата. Иран ги покани само Кина, Русија и Унгарија која престедава со ЕУ, но не и САД, Британија, Франција и Германија, кои се дел од разговорите со земјата за нејзината контровезна нуклеарна програма.ЕУ претходно ја одби понудата.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека го поздравува гестот на Иран, но таквите посети не би можеле да ги заменат редовните инспекции од Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG