Достапни линкови

logo-print

Полициски час во Тунис поради немирите


Протестите во Тунис во декември

Протестите во Тунис во декември

Властите во Тунис воведоа полициски час во главниот град на земјата Тунис, откако безбедносните сили се судрија со демонстрантите. Полицијата претходно употреби солзавец за да ги растера стотиците демонстранти во центарот на градот. За време на настанот немало повредени или жртви, но според медиумите во јужниот дел на земјата загинале две лица, кога полицијата отворила оган кон демонстрантите. Претседателот на Тунис Зине Ал Абидине Бен Али претходно изјави дека поради насилните протести му дал отказ на министерот за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG