Достапни линкови

logo-print

Единаесет министри во Либан дадоа оставка


Знамето на Хизбалах

Знамето на Хизбалах

Единаесет министри од либанското движење Хизбалах и нивните политички сојузници поднесоа оставка и побараа од претседателот Мишел Сулејман да формира нова влада. На движењето му беа потребни третина од 30 членови на кабинетот да падне владата на премиерот Саад Харири.
Членовите на движењето се заканија дека ќе ја саботираат владата, поради истрагата за убиството на поранешниот премиер Рафик Харири во која според извештаите се потенцира дека Хизбалах е виновен.
XS
SM
MD
LG