Достапни линкови

logo-print

17 мртви во бомбашки напад на џамија во Пакистан


Напад на џамија во Пакистан

Напад на џамија во Пакистан

Пакистанската полиција соопшти дека еден бомбаш самоубиец го активирал експлозивот кога неговото возило удрило во џамија во северозападниот дел на земјата, при што загинале 17 војници и полицајци.
Џамијата која била многу оштетена се наоѓала до полициска станица во предградието Бану, кое граничи со западен Вазиристан, кој се смета за засолниште на Талибанците и на припадниците на Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG