Достапни линкови

logo-print

Петиција во Скопје против извештајот на Марти за Косово


Дик Марти

Дик Марти

Во организација на ветераните на ОНА денеска во близина на споменикот на Скендербег во Скопје започна собирањето на потписи против пратеникот на Парламентарното собрание на Советот на Европа Дик Марти. Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдулаќим Адеми изјави дека ја подржува петицијата, бидејќи извештајот на Марти содржи дезинформации.
На петицијата веќе се потпишаа министри, градоначалници и партеници од ДУИ, како и припадници на здруженијата на ветерани на ОНА.
XS
SM
MD
LG