Достапни линкови

logo-print

Извештај за авионската несреќа во која загина Качински


Рускиот истражувачки тим за причините за авионската несреќа во која загина полскиот претседател Лех Качински и 95 патници и членови на екипажот денеска им го предадоа извештајот на претставници на Полска. Шефот на тимот Татјана Анодина изјави дека полски официјални лица кои биле во пилотската кабина извршиле притисок врз екипажот да слета во Смоленск и покрај предупредувањата дека таму видливоста била намалена. Анодина додаде дека во крвта на командантот на полските воздухопловни сили бил пронајден алкохол.
XS
SM
MD
LG