Достапни линкови

logo-print

Бутан ги заострува мерките против пушењето


Полицијата во Бутан доби овластувања да влегува во домовите на пушачите во потрага по илегално шверцуван тутун. Оваа будистичка земја, каде што пушењето се смета за лоша појава ја забрани продажбата на тутун во 2005 годината. Од тогаш за неколку пати порасна шверцот на цигари од соседната Индија.
XS
SM
MD
LG