Достапни линкови

logo-print

Бајден во посета на Пакистан


Потпретседателот на САД Џо Бајден со американскиот амбасадор во Пакистан Камерон Матер

Потпретседателот на САД Џо Бајден со американскиот амбасадор во Пакистан Камерон Матер

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан на разговори со претседателот Асиф Али Зардари. Се очекува Бајден да изврши притисок врз Исламабад да ги зголеми воените напори против талибанците и припадниците на Ал Каеда кои од северозападниот дел на Пакистан изведуваат напади врз американските и НАТО силите во Авганистан. Претходно Бајден беше во дводневна посета на Авганистан.
XS
SM
MD
LG