Достапни линкови

logo-print

Курдите се судрија со полицијата во Турција


Протести на Курдите во Истанбул

Протести на Курдите во Истанбул

Илјадници курдски демонстранти денеска се судрија со полицијата во југоисточна Турција во градот Цизре во близина на ирачката граница. Тие протестираат против судењето на 150 Курди, меѓу кои има и некои градоначалници, кои се обвинети дека се поврзани со курдските бунтовници. Полицијата морала да употреби и димни бомби да ги смири демонстрантите.
Тензите потекнуваат од несогласувањата меѓу Прокурдската политичка партија и владата околу автономијата на тој регион и признавање на јазикот на Курдите за официјална употреба.
XS
SM
MD
LG