Достапни линкови

logo-print

Отповикан египетскиот амбасадор во Ватикан


Папата Бенедикт 16

Папата Бенедикт 16

Египетските власти денеска го отповикаа својот амбасадор во Ватикан на консултации по барањето на папата Бенедикт 16 владите да ги заштитат христијанските малцинства во муслиманските земји. Папата по неодамнешните напади на христијански цркви во кои загинаа десетици луѓе ги повика Египет, Нигерија и Ирак да воведат мерки за безбедност на религиските малцинства.
Тој побара и Палестина да го промени законот со кој луѓето кои го навредуваат исламот се осудени на смртна казна, бидејќи се користи како изговор за насилство врз немуслиманите.
XS
SM
MD
LG