Достапни линкови

logo-print

Милинкевич бара ЕУ да забрани визи на владините лица


Александар Милинкевич на протестите

Александар Милинкевич на протестите

Еден од белоруските опозициски лидери Александар Милинкевич бара од ЕУ повторно да ја активира забраната за визи на претседателот Александар Лукашенко и други официјални лица, поради случувањата на протестите по претседателските избори.
Но Милинкевич кој е и поранешен претседателски кандаидат побара обичните граѓани да можат полесно да патуваат во земјите-членки на унијата.
Тој изјавата за Радио Слободна Европа ја даде во Брисел каде што утре треба да се сретне со специјален комитет на Европскиот Парламент со кој ќе разговара за состојбата во Белорусија.
XS
SM
MD
LG