Достапни линкови

logo-print

Граѓаните на Данска може да го тужат премиерот


Врховниот суд на Данска денеска им одобри на група од 35 граѓани да поднесат тужба против премиерот на земјата Ларс Локе Расмусен, поради тоа што бил усвоен Лисабонскиот договор, без претходно да се изјаснат граѓаните на референдум, соопштуваат тамошните медиуми. Тужбата на истата група беше одбиена во октомври во 2009 година, бидејќи тие немале правен интерес од случајот. Претставникот на групата пејачот Нилс Хаусгард изјави дека одлуката е разумна и би било страшно ако не го добиеле случајот, бидејќи би се керирало мислење дека судот е исполитизиран.
XS
SM
MD
LG