Достапни линкови

logo-print

31 лице обвинето за организирање на протестите во Белорусија


Протестите во Белорусија

Протестите во Белорусија

Белоруското министерство за внатрешни работи соопшти дека покренало обвинение за 31 лице за организирање на протестите по претседатеските избори во декември. Полицијата индентификувала 120 луѓе кои активно учествувале во немирите, против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко.
Околу 600 луѓе тогаш беа уапсени. Дел од нив се пуштени на слобода, но во притвор се уште се наоѓаат некои од најважните опозициски припадници, новинари и претседателски кандидати.
XS
SM
MD
LG