Достапни линкови

logo-print

Јапонија ќе купува европски хартии од вредност


Јапонија денеска соопшти дека ќе купува хартии од вредност од евро-зоната со цел да и помогне на Европската Унија да се справи со должничката криза. Министерот за финансии Јошико Нода изјави дека Јапонија ќе ги искористи девизните резерви во евра за да купи над 20 насто од хариите од вредност што ќе ги издадат овој месец европските финансиски институции.
XS
SM
MD
LG