Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Белорусија бара подршка од Европа


Ева Некљајева

Ева Некљајева

Ќерката на затворениот белоруски претседателски кандидат Владимир Некљајев тргна на европска турнеја на која ќе бара подршка за опозицијата во Белорусија. Нејзиниот татко бешe претепан на предизборните протести на 19 декември. Таа се состана со владини функционери од Литванија, Полска, Чешка. За Радио слободна Европа таа изјави дека од Полските функциоенри добила ветување дека Полска ќе заземе строга позиција против Белорусија пред Европската Унија. Полското Министерството за надворешни работи веќе ги укина надоместоците за визите за граѓаните на Белорусија. А Варшава планира следниот месец да одржи конференцијата за начинот како да и помогнат на опозицијата во Белорусија. Ева Некљајева планира да се сретне и со германски официјални претставници во Берлин , а потоа да отпатува за Брисел. Европскиот парламент за утре закажа итен состанок за политичката криза во Белорусија.
XS
SM
MD
LG