Достапни линкови

logo-print

Немцов поднесе тужба до Европскиот суд за човекови права


Борис Немцов на новогодишните протести

Борис Немцов на новогодишните протести

Рускиот опозициски лидер Борис Немцов поднесе тужба до Европскиот суд за човекови права во врска со неговото апсење за време на протстите на партијата на Нова година. Немцов во минатата недела беше осуден од московскиот суд на затворска казна од 15 дена без претходно да биде закажно сослушување за случајот.
Три други припадници на опозицијата исто така беа осудени на 5 до 10 дена затвор, поради повик за почитување на една член од уставот во кој се гарантира слободата на здружување.
XS
SM
MD
LG