Достапни линкови

logo-print

Српските министерства ќе дадат одговор на Прашалникот на ЕУ


Мирко Цветковиќ и Штефан Филе

Мирко Цветковиќ и Штефан Филе

Српските министерства денеска ќе ги предадат одговорите на Прашалникот на ЕУ, кој при крајот на ноември им го достави еврокомесарот за проширување Штефан Филе.
Врз основа на одговорите кои на ЕУ на 31 јануари ќе и ги однесе српскиот премиер Мирко Цветковиќ ќе биде изработено мислење за кандидатурата за полноправно членство на земјата во европското семејство. Прашалникот содржи 2483 прашања во шест анекси и 33 поглавја.
XS
SM
MD
LG