Достапни линкови

logo-print

ЕТА прогласи прекин на огнот


Припадници на ЕТА

Припадници на ЕТА

Баскиската сепаратистичка организација ЕТА прогласи прекин на вооружената борба за независност на тој регион од Шпанија, но не соопшти дали ќе го предаде оружјето, како што од неа бара шпанската влада.
Се уште нема реакција од властите со кои ЕТА во 2006 година направи мировен договор за прекин на огнот, но тој беше прекршен девет месеци по неуспешните разговори.
XS
SM
MD
LG