Достапни линкови

logo-print

Пацоли бара од Бериша мерки против тврдењата на Марти


Сали Бериша

Сали Бериша

Претседателот на Алијансата за Ново Косово Беџет Пацоли испрати писмо до албанскиот премиер Сали Бериша во кое се вели дека Дик Марти сака да го оцрни албанскиот народ со наводите за трговија со човечки органи за кои е обвинет Хашим Тачи и Ослободителната војска на Косово.
Тој побара од Бериша да закаже национална тркалезна маса на сите политички партии на која би се решило што да се преземе во врска со тврдењата на Марти.
Пацоли смета дека Марти сака обвиненијата да ги претвори во политички документ со тоа што Советот на Европа ќе издаде налог ЕУ да покрене истрага за случајот.
XS
SM
MD
LG