Достапни линкови

logo-print

Градоначалникот на Панџаб убиен во име на религијата


Салман Ташир

Салман Ташир

Пакистанската полиција соопшти дека телохранителот Малик Мумтаз Хусаин Кадри кој го застрела градоначалникот на покраината Панџаб на неговото судење денеска изјавил дека нападот врз Салман Ташир го извршил од религиозни побуди.
Причината е поради тоа што Ташир барал промена на законот со кој луѓето кои го навредуваат исламот се осудуваат на смртна казна. Припадниците на Демократската партија чиј член беше и Ташир сугерираа дека зад убиството постои поголем заговор и го обвинија и обезбедувањето кое не успеа да го заштити.
XS
SM
MD
LG