Достапни линкови

Aмериканскиот претседател Барак Обама го поздрави, како што го нарече, „историскиот старт“ на референдумот за независност на јужен Судан

Гласањето кое започна вчера ќе трае цела недела, а е резултат на мировниот договор од 2005 со кој заврши децениската граѓанска војна меѓу главно муслиманското население и христијанскиот југ.

Во конфликтот меѓу северот и југот во оваа најголема африканска земја загинаа 2 милона, а беа раселени 4 милона луѓе претежно од југот на Судан. Токму затоа суданскиот лидер од југот на земјата Салва Кир изјави:

„Ова е историски момент кој луѓето во јужен Судан го чекаа. Апелирам луѓето да бидат трпеливи. Ако не можеле да гласаат денеска имаат повеке денови за таа можност.“

Ова е историски момент кој луѓето од југот го чекаа.
Салва Кир

Претежно христијанскиот југ во Судан кој е еден од најсиромашните региони во светот бара независност од арапскиот муслимански север. Тие ги обвинуваат муслиманите за дискриминација. За да биде успешен референдумот потребно е просто мнозинство и над 60 насто излезност на гласачите.
Повекето од гласачите кои се за независност креваат рака, а тие што се за единство плескаат со рацете.
Резултатите се очекува да бидат објавени во февруари. Новата 4-милионска држава се очекува пак да биде инаугурирана на 9 Јули.

Претседателот на Судан против поделбата

Суданскиот Претседател Омар ал Башир ги повика гласачите да ја отфрлат независноста. Според него, на југот има многу проблеми, таму има војна од 1959 и не може да се формира власт и држава.
Аналитчарите стравуваат дека насилство е можно на спорните погранични точки и региони како на пример Абеи, но поранешниот американски претседател Џими Картер кој е набљудувач на југот е оптимист дека резултатите ќе бидат прифатени мирољубиво. Тоа го мисли и поранешниот прв човек на ОН Кофи Анан.

„Повекето луѓе сакаат да ја одбегнат војната. Доста им е од војни. Историјата не учи дека непријателствата не траат вечно и тоа е можно да се случи и тука во Судан.“

Џорџ Клуни

Еден од поборниците за независност на југот на Судан е и американскиот глумец Џорџ Клуни кој исто така е во Судан заедно со Кофи Анан и Џими Картер.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG