Достапни линкови

logo-print

Клинтон упати критики за Израел


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон упати критики кон израелските власти поради рушењето на стар хотел во источен Ерусалим со цел изградба на нови домови за Евреите. Палестинците се надеваат дека источен Ерусалим ќе биде главен град на независната држава која сакаат да ја формираат. Рушењето на стариот објект, според секретарот Клинтон, претставува вознемирувачки настан кој го потценува напредокот во мировните преговори меѓу Израелците и Палестинците.
XS
SM
MD
LG