Достапни линкови

logo-print

Протести во Пакистан за подршка на закон против навреда на исламот


Салман Ташир

Салман Ташир

Десетици илјади демонстранти денеска протестираа во најголемиот пакистански град Карачи. Тие бараат да не се промени законот во земјата со кој луѓето кои го навредуваат исламот можат да бидат осудени на затворска казна.
Пред неколку дена градоначалникот на покраината Панџаб Салман Таџир беше убиен од неговиот телохранител, бидејќи се залагаше за укинување на законот. Муслиманските групи го подржаа телохранителот Мумтаз Кадри и ја користат смрта на Ташир за да ги предупредат другите да не се противат на легислативата.
XS
SM
MD
LG