Достапни линкови

logo-print

Кастро го осуди инцидентот во Аризона


Фидел Кастро

Фидел Кастро

Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро го осуди нападот во кој беше застрелана американската конгресменка Габриел Гифордс. Таа беше повредена на јавен собир пред супермаркет во Аризона, при што животот го загубија 6 луѓе, а 12 се повредени.
Кастро инцидентот го опиша како крволочен и додаде дека и покрај неговите несогласувања со администрацијата на Обама ниту едно дете, судија, законодавец или граѓани на САД не треба да загине на апсурден и неоправдан начин. Меѓу жртвите е и едно деветгодишно девојче и федерален судија. Полицијата го уапси осомничениот и трага по друг маж за кој се сомнева дека е поврзан со случајот.
XS
SM
MD
LG