Достапни линкови

logo-print

Република Српска слави 19 години од создавањето


Република Српска денеска ја одбележува деветнаесет годишнината од усвојувањето на декларацијата за создавање на босанскиот ентитет од страна на Собранието на српскиот народ во БИХ. Со Дејтонскиот мировен договор и со потпишувањето на примирјето во Париз на 14 декември во 1995 година беше ставен крај на конфликтот во БИХ и во уставот на земјата стои дека таа се состои од два рамноправни ентитета Република Српска и федерацијата БИХ.
XS
SM
MD
LG