Достапни линкови

logo-print

Клинтон во посета на земјите од Арапскиот Залив


Хилари Клинтон

Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ја започна посетата на земјите од Арапскиот залив. За време на нејзиното пет дневно патување таа ќе ги посети Соединетите Арапски Емирати, Оман и Катар.
Клинтон најверојатно ќе бара од земјите да го зголемат притисокот врз Иран поради неговата контровезна нуклеарна програма, како и поголема соработка со американските претставници во Ирак. Се очекува таа да побара подршка и за мировните преговори меѓу Израел и Палестина.
XS
SM
MD
LG