Достапни линкови

Американската конгресменка Гифордс во критична состојба


Габриела Гифордс

Габриела Гифордс

Американската конгресменка Габриела Гифордс се наоѓа во критична состојба, откако беше застрелана на јавен собир во Аризона. На Гифордс и била извршена итна операција на главата, каде што завршил куршумот. Притоа шест лица загинаа, меѓу кои и едно деветгодишно девојче и федерален судија, а 13 луѓе беа повредени.
Осомничениот за нападот е приведен од полицијата и се трага по други негови соучесници. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека се случила национална трагедија.
XS
SM
MD
LG