Достапни линкови

logo-print

Шпанската национална ТВ нема да прикажува борби со бикови


Водечкиот јавен сервис на Шпанија РТВЕ соопшти дека нема повеќе да објавува снимки од борбите со бикови, кои се традиција на земјата со векови за да не гледаат децата насилство на телевизија. Таквиот чекор доаѓа по жестоките дебати во Шпанија меѓу групите за заштита на животните и љубителите на спортот. Североисточниот дел на Каталонија во јули стана вториот регион на земјата по Канарските острови, кој одлучи да ги забрани борбите со бикови.
XS
SM
MD
LG