Достапни линкови

logo-print

Иран ги зголемил залихите на збогатен ураниум


Али Акбар Салехи

Али Акбар Салехи

Шефот на иранската агенција за атомска енергија Али Акбар Салехи денеска изјави дека тие ги зголемиле залихите на ураниум и покрај барањето на ОН да прекинат со програмата. Според Салехи земјата досега има 40 килограми ураниум збогатен до 20 насто, што е за 10 килограми повеќе од последната објава во октомври. Салехи кој ја извршува и функцијата министер за надворешни работи претходно изјави дека Иран е способен да направи сопствени нуклеарни прачки за реакторите и за медицински испитувања.
XS
SM
MD
LG