Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот суд ќе расправа за имунитетот на Берлускони


Силвио Берлускони

Силвио Берлускони

Италијанскиот суд наредната недела ќе донесе одлука, дали законот кој му дозволува на премиерот Силвио Берлускони да не се појавува пред судот, додека ја извршува функцијата е уставен, објавуваат италијанските медиуми. Судот ќе ја соопшти одлуката во четврток на 13 јануари, а не како што беше предвидено во вторник. Законот кој беше усвоен во март во минатата година им дозволува на премиерот и министрите да не се појавуваат пред судот најмногу до 18 маесеци, односно до септември годинава.
XS
SM
MD
LG