Достапни линкови

logo-print

Роберт Гејтс во посета на Кина


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска замина во посета на Кина со цел да ја зацврсти американско кинеската воена соработка, јавуваат агенциите. Се додава дека оваа посета е знак оти воените односи меѓу двете земји се на нагорна линија по прекинот пред една година кога Вашингтон донесе одлука да му продаде на Тајван оружје во вредност од шест милијарди долари. За време на посетата Гејтс ќе се сретне со кинескиот претседател Ху Џиантао кој за една недела треба да престојува во Вашингтон.
XS
SM
MD
LG