Достапни линкови

logo-print

Ал Садр со поддршка за новата ирачка влада


Моктада Ал Садр

Моктада Ал Садр

Ирачкиот шиитски свештеник Моктада Ал Садр побара од неговите приврзаници да и дадат шанса на новата ирачка влада. Во неговото прво обраќање до јавноста по враќањето од скоро четиригодишниот доброволен егзил во Иран, Ал Садр додаде дека доколку таа влада не преземе ништо за подобрување на животот во земјата, тогаш имало политички начини како таа да се смени. Тој ги повика следбениците да им се спротивстават на странските сили, но не и со оружје како што тоа во минатото го правеше неговата Мехди милиција.
XS
SM
MD
LG