Достапни линкови

logo-print

Унгарија сака да ги намали тензиите со Брисел


Виктор Орбан

Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека сака да ги намали политичките тензии со Брисел околу новиот закон за медиуми со цел да нема штета по унгарското преседавање со ЕУ.
„Ако бидат потребни иземни – ке ги направиме“, рече Орбан по средбата со членовите на Европската Комисија кои денеска ја посетија Будимпешта по повод 6 месечното преседавање на Унгарија со ЕУ.
За Унијата законот за медиуми на Унгарија кој стапи на сила на 1 Јануари е рестриктивен за слободата на печатот.
XS
SM
MD
LG