Достапни линкови

logo-print

Шиитскиот свештеник Садр им се обрати на следбениците


Шиитскиот свештеник Моктада Ал Садр кој се врати во Ирак по четири години прогонство ги повика неговите следбеници да останат мирни. Во соопштението на Садр се вели дека недисциплината на луѓето додека ги изведувал неговите религиозни ритуали му пречи и ги повредила неговите чувства. Илјадници луѓе излегоа да го пречекаат радикалниот свештеник кога пристигна во Најаф. Садр се уште не даде објаснување зошто решил да се врати во земјата по самостојниот егзил.
XS
SM
MD
LG