Достапни линкови

logo-print

Судот во Стразбур пресуди во корист на Паксас


Роландас Паксас

Роландас Паксас

Европскиот суд за човекови права донесе одлука дека Литванија бесправно го спречила поранешниот претседател Роландас Паксас да се кандидира за место во Парламентот во 2004 година.
Според судот литванскиот Парламент ја нарушил Европската конвенција за човекови права. Паксас пред шест години беше обвинет дека ја злоупотребил својата функција.
XS
SM
MD
LG