Достапни линкови

Унгарија се заложува за влез на Хрватска и регионот во ЕУ


Виктор Орбан

Виктор Орбан

Унгарија планира да ги заврши пристапните преговори со Хрватска за време на нејзиното претседавање со ЕУ, изјави денеска во Будимпешта унгарскиот премиер Виктор Орбан и притоа се заложи за прием на останатите земји од регионот, објавува агенцијата Хина.
Според Орбан унијата е нецелосна без земјите од Балканот и нема да застане додека сите не станат нејзини членки, а проширувањето ќе започне со Хрватска, па Србија и останатите кандидати.
XS
SM
MD
LG