Достапни линкови

logo-print

Казахстанскиот парламент го подржи одржувањето на референдум


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Горниот дом на казахстанскиот парламент денеска го подржи одржувањето на референдум со кој би се продолжил мандатот на претседателот Нурсултан Назарбаев за 10 години. Опозицијата ја осуди „граѓанската иницијатива“, бидејќи е со цел да се избегнат закажаните претседателски избори во наредната година. САД претходно соопштија дека референдумот ќе биде чекор назад на демократијата во Казахстан.
XS
SM
MD
LG