Достапни линкови

logo-print

Пад на малопродажните цени во ЕУ


Малопродажните цени во земјите кои го користат еврото паднале за 0,8 отсто во ноември, според последните податоци на Еуростат, што претставува уште еден знак дека потрошувачите се воздржуваат од трошење на пари очекувајќи го расплетот од должничката криза во која влегоа земјите-членки на Европската Унија. Според Еуростат цените ќе стагнираат и во овој месец за разлика од претходното предвидување дека ќе има раст од 0,5 отсто.
XS
SM
MD
LG