Достапни линкови

Баросо во посета на Азербеџан и Туркменистан


Претседателот на ЕК, Хозе Мануел Баросо

Претседателот на ЕК, Хозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската Комисија, Хозе Мануел Баросо соопшти денеска дека тој ќе ја води делегацијата која ќе отпатува во Азербеџан и Туркменистан, при крајов на месецов во врска со набавката на природен гас во унијата. Делегацијата како што изјави Баросо ќе се заземе за Јужниот Коридор и тие се надеваат дека конечно ќе се изгради гасоводот Набуко, а Азербеџан и Туркменистан ќе ја имаат главната улога во снабдувањето со гас.
XS
SM
MD
LG