Достапни линкови

logo-print

Унгарски амбасадор во Белорусија бара слобода за опозиционерите


Протест на опозициските симпатизери во Белорусија

Протест на опозициските симпатизери во Белорусија

Унгарскиот амбасадор во Белорусија, Ференц Контра изјави дека неговата земја треба да ги ослободи сите демонстранти, кои беа уапсени за време на претседателските избори во минатиот месец или белоруските официјални лица да се соочат со забрана за добивање на виза. ЕУ спроведе санкции во Белорусија по спорните избори во 2006, но ги суспендираше во 2008 година. Европските дипломати вчера разговараа да ја обноват забраната за добивање на виза на претседателот Александар Лукашенко и други официјални лица од земјата.
XS
SM
MD
LG