Достапни линкови

logo-print

Украинскиот обвинител со предупредување до Тимошенко


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

Украинскиот обвинител денеска се закани дека ќе ја уапси поранешната премиерка на земјата Јулија Тимошенко, под обвинение дека го одолговекува сослушувањето за обвинението покренато против неа. Судијата Сергеј Горбатиук ја предупреди Тимошенко дека ако продолжи со таквата пракса може да се соочи со мерки согласно законот. Тимошенко за новинската агенција Интерфакс изјавила дека мора да прочита 17 томови материјал поврзани со нејзиниот случај. Поранешната премиерка е обвинета за злоупотреба на државна должност.
XS
SM
MD
LG