Достапни линкови

logo-print

Светска банка продава обврзници во кинеска валута


Светска банка ги издаде првите обврзници деноминирани во кинеската валута јуан. Банката соопшти дека купувачите на обврзниците кои имаат вредност од 500 милиони јуани најчесто се финансиски институции и компании. Банката на тој начин сака да и помогне на Кина да се зголеми употребата на нејзината валута во странство.
XS
SM
MD
LG