Достапни линкови

logo-print

Погребан гувернерот на покраината Панџаб во Пакистан


Гувернерот на пакистанската покраина Панџаб, Салман Ташир е погребан денеска, откако вчера беше застрелан од еден од неговите телохранители. Илјадници луѓе се собраа да му одадат почит, а на церемонијата ќе присуствува и премиерот Јусуф Раза Џилани и некои членови на владејачката партија. Ташир беше член на најголемата владејачка партија и беше познат како еден од најмодерните политичари во земјата. Тој наводно бил убиен поради неговото противење на законот со кој луѓето кои го навредуваат исламот се осудени на смртна казна.
XS
SM
MD
LG