Достапни линкови

logo-print

Ќе се конституираат двата дома на Конгресот


Зградата на американскиот Конгрес

Зградата на американскиот Конгрес

Денеска во Вашингтон ќе бидат одржани конститутивни седници на двата дома на американскиот Конгрес. Републиканската партија и формално ќе го преземе мнозинството во долниот, Претставнички Дом, откако се избори за тоа на изборите во ноември минатата година. За разлика од 435- члениот долен дом, во горниот, Сенатот, во кој има 100 членови, мнозинството го задржа Демократската партија.
XS
SM
MD
LG