Достапни линкови

logo-print

Планински врв во Киргистан ќе биде именуван по Владимир Путин


Владимир Путин

Владимир Путин

Киргистанскиот премиер Алмазбек Атамбаев го одобри законот со кој еден планински врв во земјата би бил именуван по рускиот премиер Владимир Путин. Предлог законот треба да биде одобрен од Собранието и доколку биде изгласан врвот висок 4500 метри во северниот дел на покраината Чуи ќе се вика Владимир Путин Врв. Киргистан претходно именуваше еден врв и по името на поранешниот руски претседател Борис Елцин.
XS
SM
MD
LG