Достапни линкови

logo-print

Групите за слобода на медиуми бараат слобода за новинарите во Белорусија


Belarus - A man gestures from a window at a prison , where protesters arrested on December 19 are held, Minsk, 23Dec2010

Belarus - A man gestures from a window at a prison , where protesters arrested on December 19 are held, Minsk, 23Dec2010

Групите за слобода на медиумите побараа од Белорусија да ги ослободи новинарите, кои се наоѓаат во притвор повеќе од две недели по протестите на опозицијата против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко. Комитетот за заштита на новинарите со седиште во Њујорк оцени дека околу 22 новинари се се уште зад решетки по немирите на 19 декември.
XS
SM
MD
LG