Достапни линкови

logo-print

САД се против референдум за нов мандат на Назабаев


Нурсултан Назабаев

Нурсултан Назабаев

САД соопштија дека се против одржување на референдум во Казахстан со кој би му се продолжил мандадот на претседателот Нурсултан Назабаев, бидејќи со тоа ќе биде направен чекор назад на демократијата во земјата. Во соопштението е наведено и дека американската влада смета дека е од витално значење граѓаните и властите во Казахстан да ги почитуваат нивните меѓународни обврски.
XS
SM
MD
LG