Достапни линкови

logo-print

Иран ги отфрла апелите за ослободување на германските новинари


Иранското министрество за надворешни работи денеска ги отфрли апелите за ослободување на двајцата германски новинари, уапсени во Иран пред три месеци бидејки направиле интервју со синот на иранката осудена на смрт со каменување поради неверство. Според Техеран, германските новинари влегле во земјата со туристички визи и не се акредитирале како новинари. Околу 100-тина германски личности од политиката, бизнисот и спортисти, во неделата упатија јавен апел до Иран да ги ослободи новинарите.
XS
SM
MD
LG