Достапни линкови

logo-print

Бугарија нема да го екстрадира Вранишковски во Македонија


Софија

Софија

Софискиот апелациски суд денеска го одби барањето на македонските власти за екстрадиција на расчинетиот владика на МПЦ Јован Вранишковски.
Тој беше приведен во ноември минатата година од бугарската полиција на граничниот премин Калотина, на границата со Србија, врз основа на меѓународната потерница што ја издаде ИНТЕРПОЛ, по барање на Основниот суд Битола заради издржување затворска казана од 2,5 години за проневера на околу 250 илјади евра црковни пари.
Апелацискиот суд во Софија ја укина и забраната на Вранишковски да ја напушти Бугарија, како и мерката домашен притвор. Решението на судот во Софија е конечно
XS
SM
MD
LG